2.5mm CA, NIR Coated, 70 Diopter Focus Range, A-P-25H1-D0-33 Corning® Varioptic® Variable Focus Liquid Lens, Packaged A-Series, 6 pins FPC with Thermistor
Corning® Varioptic® Variable Focus Liquid Lenses
Corning® Varioptic® Variable Focus Liquid Lenses Corning® Varioptic® Variable Focus Liquid Lenses
×
Stock #28-962 Clearance 2 In Stock
Quantity Selector - Use the plus and minus buttons to adjust the quantity. +
Volume Pricing
Need More? Request Quote
Prices shown are exclusive of VAT/local taxes
Product Downloads
Specifications
General
Type:
Packaged Lens w/ Thermistor
Contents of Kit:
Packaged A-25H1-D0 with a straight flex cable with thermistor FPC-A-33 (6 pins)
Model Number:
A-P-25H1-D0-33
Typical Applications:
Physical & Mechanical Properties
Diameter (mm):
8.80
Clear Aperture CA (mm):
2.5
Thickness (mm):
2.80
Optical Properties
Coating:
NIR
Focus Range (mm):
-35 to +35 diopter
Transmission (%):
96 @ 850nm (typical)
Transmitted Wavefront Error, RMS:
70nm
Environmental & Durability Factors
Operating Temperature (°C):
-20 to +60
Storage Temperature (°C):
-40 to +85
Regulatory Compliance
RoHS 2015:
Certificate of Conformance:
Reach 235:
Product Details
  • Vary Focal Length by Applied Voltage
  • Ideal for Machine Vision Autofocus Applications
  • Less Power Required than Traditional Autofocus Lenses
  • Development Kits and Lenses with Thermistor Available
Corning® Varioptic® Variable Focus Liquid Lenses consist of a conductive liquid deposited on a flat, conductive substrate. Applying a voltage between the substrate and the liquid causes an insulated material within the liquid to change shape, yielding a variable focal length. These lenses are designed with a stable optical axis, can operate regardless of orientation, and feature AR Coatings optimized for excellent transmission between 400 and 700nm. Corning® Varioptic® Variable Focus Liquid Lenses are ideal for autofocus applications, and with no moving parts, they are faster, more durable, and consume less power than traditionally actuated autofocus lenses. The 1.6mm aperture lens is the smallest liquid lens currently available and specifically designed for ultra-compact cameras, such as barcode engines, industrial and medical endoscopes. A 2.5mm aperture lens for high speed applications and a 3.9mm aperture lens for long focal lengths, large sensor size, and laser applications are also offered, as well as the largest available 5.8mm clear aperture lens that has been designed for machine vision applications with long focal distance objectives, large sensors, or C-Mount objective lenses. The lenses are also available in development kits which include lenses, drive electronics, cables, and software for easy use and integration via USB-A connection. Versions with thermistor (temperature-dependent resistors) for temperature sensitive applications are also available.
Technical Information
PRODUCTS WITH UPDATED USER INFORMATION WHEN USED WITH #12-247, #12-248, OR #17-123
Stock No. Description
#34-283 Packaged A-30N0-P04 Liquid Lens (VIS)
#15-740 Packaged A-30N0-P04 Liquid Lens w/ Thermistor (VIS)
#19-354 Packaged A-30N1-P04 Liquid Lens w/ Thermistor (NIR)
#17-126 A-39N0 Liquid Lens Development Kit (VIS)
#19-358 A-39N1 Liquid Lens Development Kit (NIR)
#37-521 6mm FL, Liquid Lens M12 Lens
#37-522 8mm FL, Liquid Lens M12 Lens
#37-523 12mm FL, Liquid Lens M12 Lens
#37-524 16mm FL, Liquid Lens M12 Lens
#33-676 35mm, f/5, Liquid Lens Cx Series Fixed Focal Length Lens
#33-687 50mm, f/7, Liquid Lens Cx Series Fixed Focal Length Lens